تیتر خبرها

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ان‌شاءالله امید می‌رود با همت همه مسئولان، متخصصان، سرمایه‌گذاران بتوانیم آن تحولی که حداقل در پایان دولت سیزدهم تدوین شده محقق شود


حسینی از ایجاد 75 هزار فرصت شغلی در طرح‌های پرورش آبزیان تا پایان دولت سیزدهم خبر داد و بیان کرد: بر اساس تعهد سازمان شیلات تا پایان دولت سیزدهم 400 هزار تن به ظرفیت تولید آبزیان در کشور که بیشتر آن پرورشی است افزوده می‌شود.

رئیس سازمان شیلات ایران از توسعه و گسترش طرح‌های پرورش آبزیان در استان‌های بوشهر و هرمزگان خبر داد و گفت: تا پایان دولت سیزدهم تولید آبزیان بیش از ۴۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد و ۷۵ هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر سید حسین حسینی امشب در گفت‌وگو با خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه کار بزرگی در صنعت نوپا پرورش ماهی در دریا در استان بوشهر انجام شده است اظهار داشت: یکی از ظرفیت‌ها در پایه زیستی دریا که همان پرورش ماهی در قفس است بر اساس مطالعات انجام شده ظرفیت تولید ماهی در قفس در 5800 کیلومتر سواحل کشور 4.6 میلیون تن است که به سبب برخی عوامل فنی، تخصصی، سرمایه‌ای قدری از برنامه عقب هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در دولت سیزدهم با روی کار آمدن افراد انقلابی و جهادی افزایش تولید آبزیان در دستور کار قرار گرفته است گفت: در استان بوشهر تیم اقتصادی و سرمایه‌گذاری با مدیریت استاندار بوشهر همه پای کار هستند و شاهد تحولی که رئیس جمهور تأکید دارند در حوزه شیلات هستیم.

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان اینکه با همکاری معاونت علم و فناوری طرح‌های مهمی در حوزه شیلات طراحی شده است تصریح کرد: اقتصاد دریا محور پرورش ماهی در دریا از احکام مهم برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار گرفته است و سازمان محیط زیست، وزارت نیرو، نفت و دیگر وزارتخانه‌ها مکلف شدند که صنعت ارزشمند پرورش ماهی در قفس در حوزه امنیت غذایی پیش ببرند.

حسینی با اشاره به دیدگاه سازمان خواربار جهانی فائو که در آینده، دریا، ملت‌ها را از قحطی نجات می‌دهد گفت: برای رسیدن به افق مورد نظر در تولید آبزیان نیاز به عزم و همت ملی دارد که الحمدلله محقق شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر تأمین نهاده‌ها، تکنولوژی‌ها، مولدسازی تا امکان تولید و پس از تولید، استان بوشهر به‌عنوان یک مزرعه الگویی باید برای سرمایه‌گذاران معرفی کرد که در این راستا از اجرایی شدن طرح پرورش ماهی در قفس توسط سازمان اوقاف و امور خیریه در 2 استان بوشهر و هرمزگان قدردانی می‌شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: طرح پرورش ماهی در دریا علاوه بر تولید و معیشت، اشتغال‌زایی سرآغاز افقی برای تأمین امنیت غذایی محسوب می‌شود.

رئیس سازمان شیلات ایران چالش بعدی در حوزه پرورش آبزیان را بازار آبزی مصرفی دانست و افزود: ارزان‌سازی، فرهنگ‌سازی و ظرفیت‌های صادراتی از محورهای مهم در این چالش است که در حوزه ارزان‌سازی برای فراهم کردن محصول با تنوع گونه‌ای اقدامات خوبی انجام شده است ولی کافی نیست.

حسینی اضافه کرد: اکنون در استان بوشهر گام‌های موثر بر اساس برنامه تکمیلی صنعت پرورش آبزیان برداشته شده است.

وی استان بوشهر در حوزه فرهنگ‌سازی مصرف آبزیان را الگو و نقش آفرین دانست و خاطرنشان کرد: استان بوشهر می‌تواند در ترویج فرهنگ آبزی مصرفی با هنرهای متعدد عرضه غذای آبزیان به سایر نقاط کشور نقش آفرینی کند که بسترهای آن آماده شده که در بسیاری از جشنواره‌ها و فستیوال‌ها مورد توجه قرار گرفته و با صدا و سیما سند همکاری ایجاد شده است

معاون وزیر جهاد کشاورزی به دیپلماسی غذایی اشاره کرد و افزود: در حوزه صادرات سندی اخیراً که بین وزارت جهاد کشاورزی و وزیر کشاورزی چین امضا شد و تفاهم‌نامه‌ای که با روسیه منعقد شده چالش بازار آبزیان تولیدی ایران تقریباً حل شده و عملاً مشکل محصولات آبزیان صادراتی وجود ندارد.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به پایداری محصول آبزیان در کشور خاطرنشان کرد: این مهم نشان از خوداتکایی و امنیت غذایی است و برای بومی سازی سازه‌ها اتفاق خوبی در کشور رخ داده و در این راستا 85 درصد سازه‌های پرورش ماهی در قفس بومی شده است.

حسینی با بیان اینکه با همکاری دانشگاه امام حسین علیه‌السلام 2 پایلوت سازه پرورش ماهی در جاسک و قشم انجام شده گفت: الگوبرداری پرورش ماهی دریایی در ایران از کشور اروپایی نروژ است که با بومی منطقه سازگار نیست و در این راستا با کشور هندوستان که دارای 260 هزار تن تولید ماهی پرورشی است با گونه بومی، ظرفیت‌های زیستی و تطبیق اقلیمی ما سازگار دارد و وارد مذاکره شده‌ایم که بتوانیم انتقال تکنولوژی انجام دهیم.

وی بروزرسانی تکنولوژی پرورش ماهی دریایی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: این مهم به سبب فنی با شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و دانشگاه‌ها در حال اجرا و بیش از 54 پروژه همزمان کارهای مطالعاتی آن در حال انجام است و امید می‌رود این مهم عملیاتی شود و این فیل خفته که باید راه‌اندازی شود و صنعت پرورش ماهی دریایی بیش از پیش توسعه یابد.

رئیس سازمان شیلات ایران با تأکید بر توجه به زنجیره ارزش صنعت پرورش ماهی در قفس گفت: در استان بوشهر در توسعه زنجیره ارزش آبزیان اقدامات مهمی انجام شده است.

درباره ی mobin

مطلب پیشنهادی

جلسه بررسی مسائل و مشکلات سوخت شناورهای صیادی برگزار شد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر صبح امروز بیست و ششم فروردین …

نشست تخصصی مدیرکل شیلات با مجموعه معاونت صید شیلات استان بوشهر:

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر صبح بیست و یکم فروردین ماه …

نشست تخصصی مدیرکل شیلات استان بوشهر با مجموعه معاونت آبزی پروری شیلات استان:

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر ظهر دیروز عقیل امینی مدیرکل شیلات …

نشست مدیرکل شیلات استان بوشهر و مدیریت پست بانک استان برگزار شد:

به گزارش روابط عمومی شیلات استان بوشهر، مدیر پست بانک استان بوشهر به اتفاق هیئت …

دیدار مدیرکل شیلات و مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان بوشهر:

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر صبح امروز عقیل امینی مدیرکل شیلات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *