تولید میگوی پرورشی به ۱۶۰ هزار تن افزایش می‌یابد

معاون برنامه‌ریزی و منابع شیلات ایران از تولید ۶۱ هزار تن میگوی پرورشی در ۵ استان ساحلی خبر داد و گفت: در یک برنامه ۴ ساله میزان تولید میگوی پرورشی تا پایان ۱۴۰۴ به بیش از ۱۶۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز بوشهر، شهریار رستمی در حاشیه نمایشگاه ملی صنایع شیلاتی در بوشهر با اشاره به تدوین برنامه ۴ ساله در حوزه آبزی‌پروری در شیلات ایران، بیان کرد: تولید ماهی در قفس‌های دریایی و پرورش میگو در سواحل در دستور برنامه ۴ ساله قرار گرفته است.

وی پرورش آبزیان را یک راهبرد برای کاهش فشار از ذخایر دریایی برای استحصال بی‌رویه از منابع دریایی، ایجاد اشتغال، توسعه اقتصاد و افزایش و تقویت منابع درآمدی بهره‌برداران از منابع دریایی عنوان کرد و افزود: برپایی نمایشگاه صنعت شیلات در استان بوشهر می‌تواند در شناسایی و معرفی حلقه‌های صنعت و ارزش شیلات و توسعه این صنعت کمک می‌کند.

معاون برنامه‌ریزی و منابع شیلات ایران با اشاره حضور شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در نمایشگاه صنعت شیلات استان بوشهر، اضافه کرد: معرفی و شناسایی تولید منابع اولیه آبزیان، بچه ماهی، خوراک آبزیان، توسعه و افزایش بهره‌وری پرورش آبزیان و تقویت صنعت فرآوری شیلات از اهداف مهم برگزاری این نمایشگاه است.

وی توسعه شبکه بازار در زنجیره ارزش صنعت شیلات را مهم دانست و گفت: این نمایشگاه در معرفی توانمندی و تولید آبزیان پرورشی و بازاریابی بسیار مهم و موثر است و در این زمینه  به تولید بازار محورتوجه ویژه شده است.

رستمی با بیان اینکه استان بوشهر قطب تولید میگو پرورشی در کشور است، میزان تولید میگو پرورشی امسال در ۵ استان ساحلی را ۶۱ هزار تن عنوان کرد که از این میزان سهم استان بوشهر بیش از ۳۸ هزار تن است.

به گفته وی بر اساس برنامه تحولی وزارت جهاد کشاورزی در یک برنامه ۴ ساله میزان تولید میگو پرورشی تا پایان ۱۴۰۴ تا بیش از  ۱۶۰ هزار تن افزایش می‌یابد.

معاون برنامه‌ریزی و منابع شیلات ایران ادامه داد: در استان بوشهر با توجه به ظرفیت‌های مهم در سواحل و اراضی مطلوب برای پرورش میگو امید می‌رود سال آینده تولید این آبزی رشد بهتری پیدا کند و این آمادگی لازم وجود دارد کسانی‌که مبادرت به کار صیادی می‌کنند، با حمایت شیلات در طرح پرورش میگو و آبزیان مشارکت کنند.

وی توسعه دیپلماسی اقتصادی برای صادرات میگو را ضروری دانست و گفت: میگوی تولیدی کشور مستقیم به بازار کشور چین صادر می‌شود، ضمن اینکه در بازار اورآسیا و روسیه و کشور‌های حاشیه جنوبی خلیج فارس بازار‌هایی وجود دارد که امید می‌رود امسال مشکلی در امر صادرات به این کشور‌ها وجود نداشته باشد.

رستمی به حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در امر پرورش ماهی در قفس  اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه تحولی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان شیلات ایران، تا ۴ سال آینده باید به تولید ۴۸۰ هزار تن ماهی پرورشی در قفس دست یابیم.

♦️ پایگاه خبری شیلات استان بوشهر

https://eitaa.com/shilatbushehr

درباره ی mobin

مطلب پیشنهادی

مدیرکل شیلات استان بوشهر: همه ما موظفیم در انتخابات شرکت و نقش آفرینی کنیم

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر با توجه به در پیش بودن …

آغاز به کار نخستین هم اندیشی شیلات،دانشگاه وصنعت

نخستین هم اندیشی شیلات، دانشگاه وصنعت امروز یکم اسفند ماه سال 1402در سازمان شیلات ایران …

اولین محموله واردات میگوی مولد SPF وانامی وارد یکی از مراکز تکثیر میگوی استان شد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر، عقیل امینی مدیرکل شیلات استان بوشهر …

از جانبازان شاغل در اداره کل شیلات استان بوشهر تجلیل شد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر ظهر امروز از دو تن از …

سرهنگ غلامی از کشف ادوات ممنوعه ترال خبر داد:

سرهنگ غلامی فرمانده یگان حفاظت منابع آبزیان استان بوشهر در رابطه با کشف ادوات ممنوعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *