صید “جیگینگ و لانگ لاین” جایگزین صید ترال می‌شود!

رئیس مؤسسه تحقیقات سازمان شیلات با اشاره به دو روش جایگزین برای صید ترال گفت: موضوع جایگزینی “صید ترال” با روش‌های صیادی اقتصادی و دوستدار محیط زیست در حال بررسی است.

دکتر محمود بهمنی در گفت‌وگو با خبرنگار محیط زیست باشگاه خبرنگاران پویا، درباره روش‌های جایگزین “صید ترال” اظهار کرد: با توجه به دستور رئیس‌جمهور مبنی بر توقف کامل “صید ترال” در همه استان‌های کشور, سازمان شیلات به عنوان سازمانی که مجوزهای صید را صادر می‌کند به همراه سازمان محیط زیست و سازمان بنادر و کشتیرانی به دنبال جایگزینی “صید ترال” با روش‌های اقتصادی و دوستدار محیط زیست است.

وی ادامه داد: صید جیگینگ, صید لانگ لاین و صید تن‌ماهیان در آب‌های دور و بالای ۱۲ مایل از جمله روش‌های جایگزین در‌ نظر‌ گرفته شده برای “صید ترال” است که البته قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این روش‌ها باید تحقیقات کاملی درباره تعداد شناورها و امکاناتی که دارند صورت گیرد و سپس تغییر ساختاری در شناورهای صید ترال انجام شود که امکان صید به روش‌های ذکر شده را داشته باشند.

رئیس مؤسسه تحقیقات سازمان شیلات با بیان این که هنوز هیچ یک از روش‌های جایگزین ترال قطعی نشده است، ادامه داد: انتخاب روش اقتصادی و سازگار با محیط زیست نیاز به یک کار فنی و کارشناسی شده دارد که باید با حضور کارشناسانی از سازمان شیلات, سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان بنادر و کشتیرانی به عنوان نهادهای حاکمیتی و حضور نمایندگانی از ترال‌داران و صیادان که ذی‌نفعان این موضوع هستند صورت پذیرد.

بهمنی در رابطه با ادامه یافتن صید ترال پس از ممنوعیت آن با وجود تصمیم کارگروه ساماندهی “صید ترال” در فراکسیون محیط زیست گفت: از زمان ممنوعیت رسمی “صید ترال” هیچ مجوزی برای این کار توسط سازمان شیلات صادر نشده است و  فعالیت ناوگان‌های صنعتی کیش، طبس, فردوس و فانوس‌ماهیان در طی این ۲ سال متوقف شده است و ادامه یافتن ترال به واسطه فعالیت غیرمجاز و خلاف قانون عده‌ای از ترال‌داران است.

به گزارش تسنیم، طبق تصمیم کارگروه ساماندهی “صید ترال” در فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی، مقرر شد که صید ترال از اول آذر ۱۳۹۹ به مدت ۲ سال، یعنی تا اول آذرماه سال ۱۴۰۰ ممنوع شود. در این کارگروه ویژه نمایندگانی از همه نهادهای مرتبط اعم از قوه‌‌قضائیه، سپاه پاسداران، سازمان شیلات، وزارت جهاد کشاورزی و مرکز تحقیقات شیلات ایران نیز حضور داشتند.

“صید ترال” به صیدی گفته می‌شود که در آن با استفاده از توری قیف شکل، آبزیان عمق دریا کف‌روبی می‌شوند؛ اعتراض به این نوع صید به این دلیل است که استفاده از تورهای بزرگ عمقی موجب صید بی‌رویه شده و ذخایر آبی را به خطر می‌اندازد. صید ترال اثرات مخرب جبران‌ناپذیری برای ذخایر دریایی و تنوع زیستی کشور دارد و همچنین اقتصاد و معیشت صیادان در شهرهای ساحلی کشور را با مشکلات جدی مواجه می‌کند.

درباره ی yarahmadi

مطلب پیشنهادی

اولین محموله واردات میگوی مولد SPF وانامی وارد یکی از مراکز تکثیر میگوی استان شد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر، عقیل امینی مدیرکل شیلات استان بوشهر …

از جانبازان شاغل در اداره کل شیلات استان بوشهر تجلیل شد:

به گزارش روابط عمومی اداره کل شیلات استان بوشهر ظهر امروز از دو تن از …

سرهنگ غلامی از کشف ادوات ممنوعه ترال خبر داد:

سرهنگ غلامی فرمانده یگان حفاظت منابع آبزیان استان بوشهر در رابطه با کشف ادوات ممنوعه …

پرورش میگو در حدود ۱۵ هزار هکتار از مزارع کشور

🔸️معاون وزير و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: ۱۴ هزار و ۸۷۶ هکتار زیر کشت …

شیلات حوزه پر سود کشاورزی و اقتصاد ملی است

🔸️محمدعلی نیکبخت صبح امروز در نهمین روز از دهه مبارک فجر برای بازدید و افتتاح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *