پرورش ماهی در استان بوشهر به یک صنعت پیشران تبدیل شده است

مجری یکی از طرح پرورش ماهی در قفس های دریائی گفت :  بعد از رکود فعالیت دو طرح پرورش ماهی بزرگ در استان بوشهر ، توسعه این طرح دور از باور به نظر می رسید و مورد حمایت دستگاههای استانی نبود اما پشتیبانی و هدایت شیلات موجب شد تا دو طرح در دیلم و کنگان احداث شود و با رسیدن به تولید و مشخص شدن اقتصادی بودن آنها توسعه پیدا کند بطوریکه این روزها شیلات با حجم زیاد تقاضا برای سرمایه گذاری مواجه است و این صنعت به یکی از صنایع پیشران استان در زمینه تولید و اشتغال تبدیل شده است .

حمیدرضا پیشاهنگ با اشاره به اینکه در مجموع صنعت پرورش ماهی در قفس های دریائی به نسبت سایر طرح های پرورش آبزیان مزایای بیشتری دارد اظهار داشت : این طرح انرژی بر نیست و به برق نیاز ندارد و حتی در مصرف بنزین هم از بنزین یارانه ای استفاده نمیکند . در واقع بجز تسهیلات ، از دولت هیچ یارانه ای بابت تولید دریافت نمیکند و البته نیازی هم نیست . مخرب محیط زیست هم نیست و حتی بدلیل تشکیل زیستگاههای مصنوعی آبزیان در محیط پیرامون قفس ها ، از جنبه های مثبت زیست محیطی هم برخوردار است .

پیشاهنگ به سایر مزایای طرح های پرورش ماهی اشاره کرد و عنوان داشت : از دیگر جنبه های مثبت این طرح ها بازار نسبتاً بهتر آن در قیاس با میگو است زیرا گرایش مردم دنیا به مصرف ماهی بیش از میگو است و مقایسه سرانه مصرف این دو آبزی خود گویای این مطلب است .خوشبختانه در زمینه ساخت قفس ها نیز سرمایه گذاری کرده ایم و اکنون مونتاژ قفس ها و نصب آن در دریا بوسیله شرکت های مستقر در استان انجام می شود و نیاز به خارج به حداقل رسیده است .

پیشاهنگ مشکلات این طرح ها را برشمرد و افزود : مشکل اصلی طرح های پرورش ماهی در قفس های دریائی به عدم وجود شرکت هائی است که باید خدمات مورد نیاز این طرح ها را پشتیبانی کنند . مثلاً عدم وجود شناور جرثقیل دار باعث شده تا به هنگام تعویض تور که ضروری است ، تورهای قبلی بجای خارج شدن از آب و شست و شو و نصب در دوره های بعدی تولید ، بوسیله غواص پاره و از آب خارج شود چون بدلیل چسبیدن گیاهان و جانوران دریائی به بدنه تور و سنگینی آن ، امکان خارج کردن آن از آب بدون جرثقیل میسر نیست . همین مورد باعث شده تا در هر دوره تولید ۳  تور را پاره و کنار بگذاریم که هزینه زیادی به تولید کننده تحمیل می شود . بنابراین ضروری است که شیلات نسبت به سازماندهی این نوع شرکت ها و حمایت از آنها اقدام کند . در زمینه کنترل بیماری های ماهی هم مشکل جدی است و جا دارد اداره کل دامپزشکی در این زمینه فکری اساسی کند . همچنین باید برای جایگزینی گونه ماهی سی باس که اینک در قفس های دریائی پرورش داده می شود چاره ای اندیشیده شود . گرچه اکنون بدلیل حجم کم تولید بازار فروش این محصول با مشکل چندانی مواجه نیست و هر کیلوگرم آن بستگی به سایز ماهی از ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومان به فروش میرسد اما واضح است که تمایل مردم به مصرف این ماهی زیاد نیست و در صورت تولید انبوه با مشکلاتی مواجه خواهد شد . بنابراین هم برای بازار داخل و هم بازار خارج و هم ورود گونه های بومی از جمله ماهی هامور اقدامات جدی تری باید به عمل آید .

اکنون ۶ طرح پرورش ماهی در قفس های دریائی در محدوده آبهای ساحلی استان بوشهر با ظرفیت ۴ هزار و ۵۰۰ تن نصب و مورد بهره برداری قرار گرفته است .

درباره ی yarahmadi

مطلب پیشنهادی

امضای توافق نامه صادرات آبزیان به چین

صبح امروز ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ قرارگاه دیپلماسی غذایی با ریاست سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و با حضور معاونین وزارتخانه، نمایندگان وزارت صمت، سازمان استاندارد و سازمان ها و تشکل های بخش خصوصی برگزار شد.

سهم صیادان میگو در خلیج‌ فارس ۲۶ درصد کاهش یافت

سهم صیادان میگو در خلیج‌ فارس ۲۶ درصد کاهش یافت به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، سهراب قاسم‌زاده مسئول اداره صید شیلات استان بوشهر صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: صید میگو در خلیج‌ فارس محدوده استان بوشهر از 18 مردادماه آغاز شده است و در این راستا بیش از یک هزار و ۳۰۰ شناور قایق و لنج با بیش از 10 هزار ملوان و ناخدا برای صید میگو راهی دریا شدند.

تولید آبزیان

تولید آبزیان در آسیا رکورد زد

شرکت کنندگان به گفتگو درباره روش‌های دستیابی به آبزی‌پروری پایدار جهانی، نحوه بهبود مدیریت ماهیگیری، حذف صید غیرقانونی و موضوعات دیگر پرداختند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر گفت: مجوز بهره‌برداری از نخستین حوضچه صیادی مردمی ساز این استان واقع در روستای جزیره جنوبی شهرستان گناوه صادر شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر، محمد شکیبی نسب در …

پرورش ماهی دریایی در ساحل بوشهر/ آبزی‌پروری در منازل روستاییان

طرح پرورش ماهی با استفاده از آب دریا در مساحت‌های کوچک در منازل روستاهای ساحلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.